22-ият кръг на Първа лига обещаваше да бъде много интригуващ. В него бяха събрани три големи дербита. За съжаление в две от тях футболният празник бе развален от действията на главните съдии. Бившият елитен рефер Петър Янински, който има зад гърба си над 100 мача в А група, анализира за „Тема Спорт“ представянето на арбитрите в напечените мачове от изминалия кръг.
БОТЕВ ПД – ЛОКО ПД
Отлично съдийство на Георги Кабаков. Със своите действия и отсъждания той допринесе за доброто темпо на срещата и феърплея на терена. Не допусна никакви грешки, които да повлияят пряко или косвено на крайния резултат. Беше изключително сигурен при отсъждането на дузпата за черно-белите при нарушението на Аргилашки срещу Митко Илиев. За разлика от много свои колеги, които бягат от отговорност и се уповават единствено на системата ВАР, Кабаков бе категоричен в решението си от първата секунда, което позволи и да не се стига до характерните за родните терени 5-6-минутни прекъсвания в подобни ситуации. Стопроцентово нарушение, което за човек, който е практикувал футбол, като Кабаков бе кристално ясно. Усети по чудесен начин и кога бе най-точният момент да прекрати за кратко срещата, за да спадне напрежението в гостуващата агитка. Пловдивчанинът показа защо е съдия номер 1 в България и дано и на международната сцена му обърнат още по-голямо внимание, за да реализира потенциала си и да се представи на по-голям форум. Трябва да се отбележат и добрите изяви на четвъртия рефер (б.р. – Никола Попов). С такива бързи, отсечени и много навременни движения с табелката се справи чудесно. На него там му е силата, когато е извън терена. Явно, че откри своето истинско амплоа и аз предлагам на съдийската комисия да си го слага по-често като резервен арбитър, за да се спестят грешките, които допуска като главен.
Извън това отклонение е редно да се заключи, че наистина съдийството в Коматево бе на много високо ниво, което отговаря на дерби с такъв заряд. Освен това двата отбора бяха много коректни, като се виждаше, че имат доверие и респект към на главния арбитър.
ЛЕВСКИ – ЦСКА-София
Ден по-късно в София видяхме напълно противоположни изяви на съдията Валентин Железов. 41-годишният бургазлия бе изключително объркан. Още в първите минути стана ясно, че той не е на нужното ниво за дерби номер 1 на България. Необяснимо за мен остава защо двубоят започна с бели странични линии и бяла топка, след като бе ясно какви са атмосферните условия. Още тогава пролича, че съдията е объркан. Трябваше да се изчака Стойчо Младенов да му се развика, футболистите да се изнервят, за да започне да се играе с оранжева топка. Малко по-късно пък се наложи мачът да бъде прекъснат. Моето лично мнение е, че той трябваше да бъде прекратен и да се довърши в друг ден, при много по-добри условия. Вместо това двата тима играха около 80 минути нещо средно между ръгби и хокей на лед. Всичко това против желанието на двамата треньори. Наблюдавайки внимателно рефера през целия двубой, забелязах, че той нямаше кръв в лицето, беше пребледнял. Бе изключително притеснен. Рано-рано изпусна двубоя. Не показа жълт картон на Йомов, след това и на Краев, отсъди смехотворен фал пред границата на наказателното поле на ЦСКА и всичко това още в първите минути, като спирам дотук, защото 80% от отсъжданията му бяха грешни и няма да стигнат и 2 страници, за да се изброят. Сътвори множество глупости, които бяха в ущърб и на двата отбора. Неадекватността на рефера бе сериозна и се забеляза от всички. Оставам доста учуден от факта, че Железов е достигнал до номер 8 в съдийската ранглиста. За да се изкачиш дотам, ти трябва да получаваш добри оценки за своите представяния. Само един двубой бе нужен, за да проличи, че тези оценки са били силно завишени. Споделям всеобщото мнение, че арбитърът не беше в нужното психическо състояние да води подобно дерби. От друга страна обаче, доколкото знам, той работи като надзирател в Бургаския затвор. За подобна професия е нужна именно много здрава психика, откъдето изниква и въпросът дали и там не е попаднал с връзки…
И за децата вече е ясно, че Железов не трябваше да свири Левски – ЦСКА, но е много важно да се уточни, че той не се е пратил сам на националния стадион. Това е назначение на председателя на съдийската комисия Виктор Кашай, като всеки уважаващ себе си рефер няма как да откаже получен наряд. Именно наскоро постъпилият в длъжност високомерен унгарски шеф за мен е най-големият виновник за случилото се във вечното дерби. По време на официалното си представяне той заяви, че ще носи отговорност за всяко свое назначение. Вече обаче е сряда, а от неделя насам от Бояна няма ни вопъл, ни стон. Любопитно ми е и кога точно унгарецът е наблюдавал Железов, за да го прати на най-гледания мач в България, след като досега бургазлията така и не бе получил наряд през пролетта. Без коментар от съдийската комисия остава и доста сериозното обвинение от страна на собственика на Левски Наско Сираков, че арбитърът е обидил играч на сините. Недопустимо действие, което нито някой отрича, нито признава, нито поема отговорност за него. Каша след каша, след каша… Явно в БФС ги назначават да са синоними на фамилиите си. Преди няколко години у нас се подвизаваше лицето Марк Бата, който такъв батак остави след себе си, че още не можем да се оправим. Сега пък Кашай е дошъл да сътворява каша след каша в и без това калния ни и мръсен футбол… Явно чрез такива назначения на популярни бивши рефери от чужбина искат да замаскират подводните течения в съдийството.
СЛАВИЯ – ЛОКО СФ
За съжаление и това дерби мина под знака на доста фрапиращи грешки на главния съдия. Владимир Вълков повлия изключително много на случващото се на терена. В средата на първата част той не отсъди чиста дузпа за Локомотив София. Пинсон бе изблъскан с две ръце от бранител на Славия в наказателното поле, но отсъждане не последва. Десетина минути по-късно по сходен начин пред другата врата бе съборен Радослав Кирилов. Там от повторенията не се видя дали ситуацията бе в пеналта, но това няма значение, тъй като и тя бе подмината от съдията. Хубавото е, че показа еднакъв критерий, но по всички правила на футбола тези две положения трябваше да бъдат отсъдени като нарушения. През второто полувреме обаче Вълков предреши скандално двубоя. Божидар Кацаров бе изгонен, след като получи два жълти картона, без да е извършил нито едно нарушение… Тук идва и един от проблемите на ВАР, който не може да се намесва, когато става дума за официални предупреждения. По света може и това да не представлява чак такъв проблем, но с отсъжданията на някои родни рефери у нас употребата му в подобни ситуации е наложителна. Напълно измислен червен картон, за който напереният Кашай също все още не е поел отговорност.