Заги тормози „сините“ на „Герена“, но е само с един успех в „Овча купел“

0
zlatomir zagorchich 2
- -

Славия не се намира в добър период през сезона. Белите са в серия от четири поредни двубоя без победа, като за последно надделяха над ЦСКА-София с 1:0 на стадион „Васил Левски“ на 17 август, но тогава червените бяха в сериозна криза. Наставникът на столичани Златомир Загорчич не е сигурен за бъдещето си в „Овча купел“, но сръбският специалист може да подходи със самочувствие срещу предстоящия си съперник Левски, като вече има история на треньорската скамейка срещу сините, като най-запомнящият му двубой бе по време на финала за Купата на България през 2018 година. Тогава Славия триумфира след изпълнение на дузпи и нанесе звучен шамар на Левски. Загорчич на няколко пъти захапваше противника.

53-годишният специалист е извеждал два тима срещу Левски – Литекс и вече споменатия му настоящ отбор Славия. Ако се опре на статистиката, то Заги със сигурност ще иска предстоящият мач да се играе на стадион „Георги Аспарухов“. До момента начело на белите той се е изправял срещу сините в 13 мача в Първа лига. Победите на сметката му са 4, пораженията – седем, един двубой е завършил при равенство, а изражението при попаденията е 12-22. Любопитното е, че три от успехите над столичани са на „Герена“. На домашната арена Загорчич има една победа, 1 хикс и четири поражения при голова разлика 4-10.

На 26 август 2017-а, при първия си мач начело на Славия, сърбинът загуби тежко с 0:4. Домакините не се затрудниха срещу столичния си съперник и след два гола на Жорди Гомес и по един на Жуниор Maпуку и Серджиу Буш взеха заслужено трите точки. „Влизаш в мача с резултат 0:1 и през първите 35 минути се играе равностойно. После се получава подарък на съперника. Ние не сме направили един фал. Днес ли е рожденият ден на Левски? Затова ли им подаряваха всичко? Опитваме се да играем футбол. Бяхме равностойни през първото полувреме, дори и второто. Много е трудно обаче, когато се играе по този начин. Левски се заблуждава, че играе футбол“, каза тогава ядосаният сърбин. „Не знам как са самолетите в София на небето, дали не ги свалиха с футболни топки“, заяви по-късно Заги по адрес на сините. Последва и единственото равенство до момента – 1:1 на „Овча купел“. На 9 декември 2017-а Серджиу Буш откри за сините, а в заключителните минути на двубоя Андреа Христов, който бе желан от Левски през това лято, изравни.

На следващата година Левски отново излезе краен победител. Сините триумфираха с 2:0 след две попадения на Станислав Костов и Загорчич остана пак с празни джобове, но треньорът не бе казал последната си дума и след това нареди четири поредни победи на „Герена“, но преди това допусна две поражения през 2019 година с 0:3 и 0:2 у дома. При първия успех водените от Георги Дерменджиев футболисти имаха пълно превъзходство и с голове на Станислав Костов, Жерсон Кабрал и Давиде Мариани триумфираха. Втората победа дойде по-трудно и с късни попадения на Филипе Насименто и Станислав Иванов Левски си тръгна с трите точки.

Дебютният успех на Заги начело на Славия дойде на 1 март 2020 година. Ивайло Димитров даде ранен аванс на гостите в 7-ата минута, но 20 по-късно Найджъл Роберта изравни. Нападателят на белите отново бе точен в началото на второто полувреме и Славия ликува. По-късно през сезона двата тима се срещнаха още веднъж на стадион „Георги Аспарухов“, този път в плейофите. Левски поведе чрез Станислав Иванов, но Ивайло Димитров – Косъма и Филип Кръстев с попадения през втората част оформиха обрата.

През следващия сезон още в 1-вия кръг Загорчич отново приготви специалитета си след гол на Марин Петков в 16-ата минута белите стигнаха до обрат с голове на Емил Виячки и Калоян Кръстев. След трите редни победи в дома на „сините“, последваха две поражения в „Овча купел“. Гостите, тогава водени от Станимир Стоилов, победиха на 6 ноември 2021-ва с 1:0 с късен гол на Билал Бари, а на 19 май следващата година се наложиха с 2:1, отново трудно, чрез попадения на Илиян Стефанов и Филип Кръстев, точен за домакините бе Георги Вълчев. През следващия сезон Загорчич взе реванш от Станимир Стоилов и триумфира на стадион „Александър Шаламанов“ за първи път срещу сините. Галин Иванов и Кемело Нгуена бяха героите за белите, а гол на Марин Петков в добавеното време не бе достатъчен за Левски.

След това на 12 ноември 2022 година Ивелин Попов откри резултата в 20-ата минута, но по-късно пропусна от дузпа да удвои преднината на сините. Славия предимно се отбраняваше, но нанесе своя удар в заключителните минути на двубоя. Първо в 77-ата Виячки изравни, разписвайки се отново срещу Левски, а в последната на редовното време Ерол Дост донесе успеха на гостите. Последните два дуела на Загорчич и белите срещу сините завършиха с успех на последните – победи на „Овча купел“ и „Герена“./ „Тема спорт“