От 2 до 4 септември във Варна успоредно с Държавното първенство по кикбокс в стил „Лоукик“ във Варна ще се проведе и Държавно първенство по муай тай. По ред причини тук възниква въпросът законно ли е последното.
По информация на KotaSport, първоначално то не фигурираше в Спортния календар на Централата за 2022, а беше добавено в последствие, в средата на състезателния сезон. Съгласно чл. 9 от Закона за спорта, всяка една промяна в календара на дадена федерация, би следвало да премине през Министерството на младежта и спорта и да е одобрена от него, като крайният срок за това е не по-късно от 30 дни преди събитието.
„Правилникът за муай тай“, публикуван на официалната интернет страница на Българската конфедерация по кикбокс и муай тай (БККМТ) е съставен на база на правилника на WMF – Световната муай тай федерация, която към този момент не е действаща. Както вече няколко пъти споменахме, БККМТ няма лиценз да организира състезания под шапката на действащата организация – IFMA, нито да изпраща състезатели на техни състезания. Във въпросния правилник няма описани и разрешените удари по време на двубоите, а само забранените такива. Правилникът е написан без съдържание, изключително кратък и някакси „през просото“. Потърсихме експерското мнение на бившия треньор на националния отбор по муай тай Николай Скипарнов. Николай Скипарнов става помощник треньор по муай тай при селекционера Емил Кръстев. През 2010 и 2011 е вече национален селекционер. Ето какво сподели той пред KotaSport:
„Така написан правилникът е крайно недостатъчен. Това, в което съм сигурен е, че в WMF командите от рефера бяха на тайландски. Струва ми се, че това е някакъв нашенски хибрид. Правилникът на WMF е цяла книжка. Това е нещо орязано и „нашенско“. Термини като ,,брейк“,,стоп“,,файт “ в муай тай няма. В муай тай всички команди, включително и отброяването при нокдаун или нокаут следва да са на тайландски.“
Изводите оставяме на вас!