Защо Саша Илич продължава да настоява с 3-5-2?

0
sasha ilich
Снимка: cska.bg
- -

ЦСКА-София е лидер в класирането, като ще посрещне месец април на върха. Въпреки това армейците не играят добре в огромни периоди от срещите си и често победите им идват благодарение на страхотни намеси на вратаря Густаво Бусато, както и на спортния шанс. Затова и все по-често започва да се задава въпросът защо Саша Илич продължава да настоява с тактическата постройка 3-5-2, а не изпробва друга схема, с която червените да са по-доминантни. Това бе запитан и помощникът му Величко Капланович след победата с 1:0 над ЦСКА 1948. „Хората винаги ще коментират. Това, което знаем, е, че ние сме определили да играем по този начин, а и това ни носи добри резултати. Ако нещо ти дава резултати, не го променяш. Работим, за да играем по-добре и по-красиво, но най-важни са победите“, категоричен бе асистентът. Със сигурност Саша Илич няма да промени схемата си до края на сезона и именно 3-5-2 ще трябва да изведе ЦСКА-София до така чаканата шампионска титла. И причините за това са няколко:

1. Дефицит на класа и скорост в защита
За едва няколко месеца начело на ЦСКА-София Саша Илич се увери, че не разполага със защитници с нужната класа и скорост, които да умеят да изнасят топката и в същото време да са достатъчно надеждни в конфигурация с четирима в отбрана. Затова и той се принуди да върне Амос Юга назад, като по този начин червените вече се отбраняват с петима играчи – трима в ядрото на ариергарда и двама халфбека, а африканецът е много полезен при стартирането на атаките. Проблемите с липсата на скорост все още са налице, но при тази формация подсигуряването е двойно, което често спасява армейците.

2. Насищане на средната линия
В система 3-5-2 ЦСКА-София намалява до минимум възможността да бъде пробит през центъра, където има много футболисти в червено. Това пролича най-добре в дебюта на формацията при гостуването на Лудогорец в Разград, където свикналите да играят с множество къси подавания в тази зона домакини бяха надиграни и армейците владееха центъра. Пробойните остават по фланговете, особено отляво, когато Брадли де Нойер се включи в нападение, защото Християн Петров често е атакуван от двама противникови играчи, а халфовете в червено се забавят с подсигуряването на тази зона. Това обаче изглежда като по-малкото зло.

3. Вариативност в атака
Схемата без изявени крила лишава армейците от най-добрите качества на играчи като Жираир Шагоян или отдадения под наем Симеон Александров, но, от друга страна, позволява на тима да има голяма вариативност на върха на атаката. Там за две позиции се борят 6 футболисти. И именно разнообразието на реализатори е едно от големите оръжия на ЦСКА-София.

4. Сработеност
Основното ядро от 5-6 играчи на ЦСКА-София много бързо се напасна към новата формация на Илич през есента, а покрай тях и останалите, които се появяват често сред стартовите 11, повишиха нивото си. През зимата сръбският треньор опита в няколко мача да се обърне към схема с четирима в отбрана, но се оказа, че възпитаниците му вече са свикнали с 3-5-2, като на игрището настъпваше голям безпорядък. Така че поне до лятната подготовка връщане назад няма. ЦСКА-София ще атакува шампионската титла с трима защитници, петима халфове и двама нападатели.

„Тема спорт“