Затворено общество ли е Първа лига?

0
levski ludogorets
Снимка: ludogorets.com
- -

Дали Първа лига е консервативно общество, в което членство имат ограничен брой клубове, или пък е либерална компания с широк периметър на участие. В момента в Първа лига играят седем клуба, които са неизменно в елита през последните 10 години. Това са Лудогорец, Левски, Черно море, Берое, Локо Пд, Славия, Ботев Пд, което означава, че 44% от настоящите участници не са изпадали от сезон 2013/14 насам. Такъв процент на постоянни членове имат в Сърбия, Белгия, Норвегия и Швеция. Като изключим белгийския шампионат, всички останали първенства са на приблизително едно ниво.

Въпросната петорна компания, в която попада и България, заема 10-14-о място сред всички 24 изследвани от „Мач Телеграф“ първенства. Много големи са диспропорциите на Балканите по отношение на текучеството в елита.

Хърватия е лидер по консервативност, като 7 от 10-те члена са неизменни участници в затворения клуб. Става дума за Динамо Загреб, Риека, Хайдук, Осиек, Локомотива Загреб, Славен и Истра. В същото време Румъния е на другия полюс. Там само ФКСБ, ЧФР Клуж, Фарул и Ботошани нямат забягване от елита, което представлява едва 25% от 16-те отбора. Причината е, че в Румъния е честа практика новобогаташи да напомпват даден отбор, но след финансов срив се оттеглят и тимът фалира или изпада в обичайното си състояние на посредственост.

От Топ 5 на първенствата номер 1 по устойчивост е Серия А. Цели 11 клуба не знаят какво е Серия Б в последните 10 сезона: Ювентус, Наполи, Интер, Рома, Милан, Лацио, Аталанта, Фиорентина, Торино, Сасуоло и Удинезе. Въпреки че големите първенства са с по 20 участника (б.р. – само в Германия са 18) и възможностите за вариации са повече, те запазват много по-хомогенен състав. В Германия и Франция 50% от участниците в елита не търпят промяна, а в Испания и Англия те са 45%.

В Примера неизменната компания е съставена от Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Севиля, Виляреал, Сосиедад, Атлетик Билбао, Валенсия и Селта. Във Висшата лига това са шестте най-силни отбора този век – Манчестър Сити, Ливърпул, Арсенал, Челси, Тотнъм и Манчестър Юнайтед. Към тях трябва да добавим един от най-великите в цялата история на Англия отбори – Евертън, харизматичният Уест Хем и анонимният в по-далечното минало Кристъл Палас.

Странно е, че в консервативно общество като шотландското динамиката на елита е много голяма и само четири от 12 участника са заковани – Селтик, Абърдийн, Мъдъруел и Сейнт Джонстън. Велик клуб като Рейнджърс бе изхвърлен заради фалит и няколко сезона не бе във Висшата лига.

При комшиите от Турция също отбраното общество е в много умален размер. От 20 отбора, едва шест са в елита, като четири от тях са колосите Фенербахче, Бешикташ, Галатасарай и Трабзонспор. Другите два участника са Коняспор и Касъмпаша. Подобна е и ситуцията в Португалия, където до недосегаемите Бенфика, Порто и Спортинг, са много силният този век Брага и Витория Гимараеш.

Нека погледнем към точките, които неизменните участници са спечелили, макар че това не в основната цел на изследването. Що се отнася до Първа лига, Лудогорец е неизменен номер 1 с 815 точки, като Левски е на повече от 200 точки назад на втората позиция. Постоянството на Черно море при Илиан Илиев закономерно поставя „моряците“ на третото място с 532 точки, макар че във врата на варненци духа Берое с 528 точки. Следват Локо Пловдив и Славия, които се представят сравнително равномерно във въпросните 10 години, докато пък на последно място в седморката е Ботев Пд, където има изразен дисбаланс в отделните сезони.

Що се отнася до Висшата лига на Англия, няма никаква изненада, че Манчестър Сити е номер 1 с 899 точки, след като отборът е спечелил 6 от последните 10 титли. Ливърпул, който има само една от сезон 2013/14, е втори с 826 точки, а Арсенал допълва тройката със 743. Челси може и да има цели две титли, но е едва четвърти по актив, докато Юнайтед е на шестото място.

За 10 години Юве е събрал 896 точки в Серия А, въпреки че в последните сезони е далеч от ролята си на доминатор, докато отборът с 1 титла – Наполи – е на второ място с 818, а тройката се затваря от най-силния отбор в последните сезони – Интер.

Реал Мадрид е символ на национална, европейска и световна доминация в последните сезони, но отборът е генерирал по-малко точки от Барселона – 889 точки за столичани срещу 905 за каталунците.

В Бундеслигата разликата между първия и втория в брутална – Байерн е с 850 точки, а преследвачът Дортмунд е с 693. Очаквано, по-голяма е пропастта единствено между първия във Франция – ПСЖ – 903 точки и подгласника Монако със 712 в Топ 5. Шотландската Висша лига е в по-долния сегмент на първенствата, но пък предлага огромна разлика между първия и втория от 955 точки за Селтик срещу 651 за Сейнт Джонстън.