България запази шансовете си финала в Бразилия, след 5-геймова драма със Сърбия

0
- -

Националният отбор по волейбол на България победи Сърбия в мач от първа дивизия на Световната лига. Селекцията на Пламен Константинов се наложи с 3:2 (25:18, 20:25, 25:23, 24:26, 15:12). По този начин „лъвовете” съхраниха шансовете си за класиране за финалната шестица в Куритиба (Бразилия). За целта те трябва да победят домакините на надпреварата Аржентина. Днешната среща се проведе в зала „Орфео Супердоум” в Кордоба (Аржентина).

Първият гейм започна равностойно, а резултатът се движеше точка за точка. При 7:6 в своя полза, сърбите успяха да осъществят проби и да се оттеглят за първото техническо прекъсване с 2 точки аванс – 8:6. Веднага след паузата българските волейболисти се активизираха и с помощта на чудесните сервизи на Николай Пенчев успяха да обърнат до 9:8. Последва размяна на точки до 15:14. Чудесен блок на Ники Николов, обаче даде аванс на България от 2 точки при второто техническо прекъсване – 16:14. След чудесно завършена контра от Цветан Соколов и атака през центъра на Виктор Йосифов, родните национали си осигуриха комфортна преднина от 19:15. С чудесен троен блок в центъра, селекцията на Пламен Константинов вече се виждаше спечелила частта, увеличавайки аванса си до 23:18. Нов блок и атака в аут на сърбите позволи на България да поведе с 1:0, след 25:18.

Вторият гейм също започна с размяна на точки. Първите 4 точки за сърбите, обаче дойдоха след грешни сервизи на българите. Селекцията на Гърбич успя да поведе с 6:4, а при първото техническо прекъсване запази аванса си – 8:6. Успешна атака и хубав сервиз на Цветан Соколов изравниха резултата при 8:8. Родните национали успяха да поведат при 14:13. Сърбите успяха да обърнат и да поведат при второто техническо прекъсване с 16:15, а след ас и с 18:16. Два поредни блока пък позволиха на Сърбия да дръпне с 21:17 и безпроблемно да изравни геймовете след 25:20.

В третия гейм България успя да дръпне с 2 точки при 6:4, но сърбите веднага изравниха за 6:6. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за българите. Мощен сервиз след почивката на Цветан Соколов спомогна за аванс от 9:7, но съперникът отново изравни моментално за 9:9, а в последствие и да поведе с 11:10. Родните национали успяха да обърнат при 13:12 и след отлична игра в защита на Теодор Салпаров да поведат с 14:12. Последваха силни отигравания на сърбите и нов обрат – 15:14 в тяхна полза.Ас на Николай Пенчев все пак позволи на България да поведе с точка при второто техническо прекъсване – 16:15. “Лъвовете” дръпнаха с 2 точки аванс пи 18:16. Двоен блок срещу Ники Пенчев изравни резултата при 20:20. Единичен блок на Ковачевич срещу Пенчев пък позволи на сърбите да поведат с 23:22. Атака през центъра на Николай Николов изравни резултата – 23:23. Розалин Пенчев успя на единичен блок и отново България поведе – 24:23. Грешка в атака на Ковачевич пък даде преднина от 2:1 гейма за българите, след 25:23.

България започна ударно четвъртия гейм и поведе с 3:0. Страхотен блок на Ники Николов увеличи аванса на „лъвовете” при първото техническо прекъсване до 4 точки – 8:4. Нова фантастична блокада на Николов и 9:4. Дойде ред и на Цветан Соколов да покаже умения при блокада за 10:4. Двоен блок на България доведе нещата до 11:4. Сърбите обаче не се предадоха и успяха да намалят изоставането си до 8:11. Мощна атака на Розалин Пенчев спря серията от 4 поредни точки на съперника за 12:8. Атака в аут на Скримов съвсем стопи аванса на България до 15:13. Грешка от сервиз, обаче даде преднина на родните национали от 16:13 при второто техническо прекъсване. Мощна атака на Цветан Соколов през тройна блокада даде 4 точки аванс до 17:13, а съобразителна игра на Николай Николов – 18:13. Двоен блок на родните национали пък възстанови преднината от 6 точки – 19:13. 3 поредни точки на Сърбия, обаче отново завързаха гейма. След взето от Константинов прекъсване, Соколов прекъсна серията на сърбите. Страхотен сервиз на Ники Николов доведе резултата до 22:17. След феноменална игра в защита на Сърбия, Гоцев успя през центъра да направи 23:19. Селекцията на Гърбич, обаче отново върна интригата с 3 последователни точки и така авансът на България стана само точка – 23:22. Блок аут и равенство в резултата при 23:23. Чудесна атака по диагонала на Розалин Пенчев и България имаше мачбол – 24:23. Сърбите обаче обърнаха до 25:24 в своя полза, а след блок аут пратиха мача в тайбрек, след 26:24.

Решителният гейм започна с чудесен единичен блок на Ники Николов. Отново той завърши следващата контра и 2:0 за България. Мощна атака на Цветан Соколов увеличи аванса до 3 точки при 5:2. Чудесен сервиз на Николов направи 6:2. Смяната на игралните полета дойде при 8:4 за България. Сърбите успяха да намалят изоставането си само до точка при 8:9. Страховита атака на Николай Пенчев направи 10:8. Последва игра точка за точка до 14:12 и България получи 2 възможности да спечели мача. Атака в мрежата даде победата на „лъвовете“, след 15:12 в тайбрека.

Състав на България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Николай Пенчев, Розалин Пенчев, Николай Николов, Виктор Йосифов – Теодор Салпаров-либеро

Състав на Сърбия: Марко, Ивович, Марко Подрашчанин, Дражен Лубурич, Сречко Лисинац, Урош Ковачевич, Никола Йовович – Горан Скундрич-либеро

Снимка: twitter.com/fivbworidleague