Война за 1 милион лева в бургаския спорт

0
- -

Истинска буря се очаква да се развихри в бургаския спорт в следващите месеци. Ябълка на раздора, разбира се, са средствата за спорт. Традиционно, около тях възникват сериозни дебати, за това как трябва да бъдат разходвани и кой колко да вземе. В началото на тази година бе приета нова Наредба за разпределението на парите и начина на финансиране. Около месец продължиха скандалите. При една от сбирките на Комисията по спорт имаше над 60 души, представители на спортните клубове, които спореха, както помежду си, така и с вносителя на наредбата Калчо Белов. Общинският съветник упорито защитаваше своята теза и бе категоричен, че наредбата е абсолютно справедлива. След серия от остри дебати и в местния парламент, в крайна сметка новата схема на финансиране беше одобрена. Според нея разпределението на средствата става по нова точкова система, при съотношение 70 на 30 в полза на отборните спортове. Напрежението обаче остана.

Сега, няколко месеца по-късно отново се очаква да избухне война за парите. Става въпрос за сума от около 1 милион лева, която клубовете трябва да получат. В Бургас те са вече над 100, което допълнително усложнява нещата. Представители на индивидуалните спортове вече обявиха, че искат промяна на съотношението още от следващата година. Един от най-напористите е шефът на борцовия клуб „Бургас“ Николай Дачев. „Не може да продължава така. Това не е справедливо. Какво значи отборни спортове. Нима борбата не е такъв? Аз на състезание водя по 15-20 деца, двама треньори. Това не е ли отбор? Нелепо е да се разделят на такива принципи спортовете. Виждате, че става разделение, напрежение. Ситуацията като цяло в спорта е много тежка. Пари няма, спонсори – също. Наскоро ние сами си ремонтирахме залата на стадион „Черноморец“. От Общината само ни обещаваха, но така и пари не видяхме. Събрахме 4000 лева и нещата се случиха. Това е. Но ние разчитаме на субсидиите, защото без тях може и да спрем да съществуваме. Другите клубове вземат такси, ние – не. Така че и този източник на приходи за нас е нулев. Разчитаме на справедливост“ – коментира младият спортен ръководител.
Заместник-кметът по спорт в Общината д-р Лорис Мануелян обяви, че ще има промяна в схемата. „Парите ще се разпределят вече по схема 60 на 40 в полза на отборните тимове. Това съм поел като ангажимент и ще го изпълня. Знам, че голяма част от индивидуалните спортове искат системата да е 50 на 50, но това е, което на този етап мога да направя. Да ви кажа честно, смятам, че са необходими и други промени. Скоро разговарях с министъра на спорта Красен Кралев, който начерта държавните приоритети. Мисля, че и ние би трябвало да се съобразяваме с тях. Не искам да деля спортовете на олимпийски и неолимпийски, но има действително такива, които носят повече обществен престиж и акумулират интерес към себе си. Освен това, общината не може да бъде една голяма паница, от която всеки да яде. Пари ще се раздават за свършена работа. За истинска, реална дейност. Община Бургас има един от най-големите бюджети за спорт в цялата страна. Организираме и много състезания, домакинстваме. Няма такава друга община, може би освен София, но там мащабите са различни. Трябва да въведем критерии, но истински и справедливи. Виждате, че изграждаме нова голяма зала, която ще е едно бижу за целия град, а и за страната. Строи се нова база край комплекс „Славейков“, правим нов спортен комплекс и в „Меден рудник“. Това са инвестиции в спорта. При разпределението на парите за клубовете обаче промяна трябва да има, и тя ще се случи“ – коментира д-р Мануелян.
В момента въпросният 1 милион се разпределя така, че 700 хиляди лева отиват в отборните спортове, а 300 хиляди в индивидуалните. От тях доста пари отиват за школите на футболните клубове. За тази година по 100 хиляди лева взеха тези на „Нефтохимик“ и ПСФК „Черноморец“. Втората вече има съвсем нова юридическа форма и реално тя функционира към новия клуб ФК „Черноморец 1919“, който бе създаден от ветерани около бившия президент на акулите в периода 1989 – 1994 година Тома Томов. Реално в ПСФК „Черноморец“ в момента деца и юноши, които да играят, няма. Така ресурсът от новата година ще бъде пренасочен към клуба на Томов.

Другите частни школи също взеха пай от общата баница в различни размери. Пари бяха дадени и за баскетболния „Черноморец“, но те се оказаха недостатъчни, за да може той да играе в елитната група и вече е в по-долна дивизия. За баскетбол – жени и волейбол – мъже също се отпуснаха средства, както и за женския „Бургас 2007“, хандбалните тимове и т.н.
В момента ситуацията е такава, че големият брой клубове създава уникален хаос и напрежение.
Една справка от 1999 година показва интересна картина обаче. Тогава общината също е била доста щедра, но при бюджет от 68 милиона лева. Сега той е 218 милиона. През същата година например ОФК „Черноморец“ е получил тогава 954 хиляди лева. Сумата изглежда стряскаща, но е напълно реална. БК „Черноморец“ в същата година е взел 110 хиляди лева. ХК „Авес“ е получил сумата от 60 хиляди лева. На фона на тогавашните цени и разходи, тези субсидии днес биха имали поне двойно изражение по номинална покупателна стойност. През 1999 година обаче пари от общината са получили 12 клуба. Сега те са десет пъти повече. От това произлизат и големите проблеми. Повечето от въпросните клубове разчитат основно на общинските пари. Това е една пасивна позиция, която е на принципа – „държавата и общината трябва да се грижат за спорта“. Действително това е така, но само до известна степен. Защото в голяма част от самите спортни клубове липсват напълно маркетингови стратегии, рекламни договори, пазарно поведение. Това произлиза и от лошата икономическа ситуация като цяло в страната, но и от липсата и може би желанието да бъдат прилагани иновативно начини за управление и спортен мениджмънт. И се стига до парадоксалната ситуация община Бургас да бъде в ролята на обвиняем, при положение че парите идват от там.

В Турция общините осигуряват доста средства, но там клубовете работят активно и с местния бизнес. Много сполучливи са стратегиите с набиране на членски внос, такси и управление на клубната база. В Бургас има клубове, които реализират доста добри приходи от месечни такси. Част от тях достигат до 60 лева. При 120 деца в някои от клубовете, това прави над 7000 лева на месец, и близо 80 хиляди лева на година. И тези клубове обаче също се борят със зъби и нокти за общински пари. В същото време се отчитат някакви резултати на национално ниво, които обаче имат много съмнителен характер.
Фактите са повече от ясни и категорични. На Олимпиадата в Рио бургаският спорт не излъчи нито един състезател. Силвия Дънекова, която отиде с покрит норматив, действително носеше екипа на СК „Европул“, но тя не е продукт в никакъв случай на бургаската школа по лека атлетика. Да не коментираме и странния допинг-скандал, който се развихри около нея.

Единственият бургаски спортист, който имаше шанс, беше Иван Марков. Той обаче изгърмя с допинг през зимата на 2015 година и се прости с олимпиадата. В другите спортове – плуване, гребане, борба, и отново лека атлетика и щанги – нищо. Пълна нула. А това са реалните показатели. Така нивото е спаднало драстично, но войната за парите остава. И като че ли наистина е време общината да смени критериите и да бъдат стимулирани истинските, стойностни резултати, а не хартиените успехи.

Източник: Черноморски фар