Есенният полусезон на Северозападна Трета лига вече е в историята. Какво се случи в периода 13 август – 19 ноември по терените в региона? Както и се очакваше, първият дял на шампионата за пореден път беляза спортно-техническо снижаване. А на кое ниво изобщо родният футбол показа ръст? В тази връзка напълно логично е и в Северозападния регион да има спад по този показател. Причините – оскъдни финансови средства, лоша материална база, слаба организация. Споменатите недостатъци пречат дори на можещите и амбициозните клубове да изграждат футболисти. За това по-често се залага на опитни ветерани, които вече са набелязали пирона, където скоро ще окачат бутонките си. Другаде пък хвърлят в боя голобради юноши, защото само с това разполагат. Реализирането на който и да е от двата варианта обаче е трудно през този сезон, защото кадрите чувствително намаляват. Допреди големите клубове изкарваха юноши, част от които захранваха и аматьорските тимове, но вече не е така. Освен това пръстите на едната ръка ще са достатъчни за изброяването на тимове в групата, които водят нормален тренировъчен процес. Негативно е също, че дори нямаше двубой за първото място. За разлика от предишното първенство, сега съперниците са по-равностойни, което не е радващо, а обратното, тъй като изравняването на силите се дължи на падането на класата. Друг важен аспект за отбелязване е, че за разлика от предишни сезони през настоящия няма отбори с постоянна фенска маса. Като цяло повечето привърженици предпочитат да не си губят времето на стадиона заради предлаганата посредствена продукция. Отливът е факт и в професионалния футбол. Що се отнася до съдийството, след някои мачове имаше недоволство от работата на реферите, но като цяло положителното преобладава. Адмирации и за футболистите, чийто феърплей помага много на реферите. Заключението от всички аспекти гласи: в Северозапада се играе познат от предишните години футбол, но с по-ниско качество. Сценарият вече се знае наизуст – устремилите се нагоре газят останалите, преследвайки място сред професионалистите. Друга група разполага с потенциал, близък до този на първите, но не си дава много зор. Основната част от състава на компанията пък живурка, участвайки за идеята. За останалите първенството е тежко бреме. Безспорно най-често задаваният въпрос от лятото насам е: кой ще е новият шампион на региона? Още в края на месец юли стана ясно, че…
Есента на Северозапад ще премине под доминацията на селски тим въпреки поредните гръмки кьорфишеци от Плевен
Първоначално имаше заявка, че битката за промоция в професионалния футбол ще противопостави Кариана (Ерден) и току-що изпадналия от Втора лига Спартак (Плевен). Крайното есенно класиране показва, че тимът от монтанското село няма конкуренция и това развитие вероятно ще продължи и през пролетта. Определението “селски тим” не е обида, а само показва населеното място на Кариана. Всички действия там говорят, че този клуб е изпреварил във футболното си развитието доста конкуренти, включително и такива от областни градове, че дори и от професионалния футбол. Дължи се на усилията и финансите на собственика Милан Йосифов. Кариана заяви открито, че ще преследва първото място и през есента се настани на него. При тази обстановка, даваща сигурност, за старши треньора Атанас Джамбазки не оставаше нищо друго, освен да сглоби боеспособен състав. Гръбнакът му бе изграден още преди два сезона. През лятото бе добавена класа и логичното се случи – опитният тим печелеше мачовете си. Само в три случая не успя, но остана и непобеден. Повече от ясно е, че предстои поредното вдигане на нивото на състава. Селекцията вече е в ход. През изминалата есен тимът от село Ерден нямаше основни съперници за лидерската позиция, но пък трябваше да внимава с изключително опасни препятствия. Става въпрос за…
Карето от подножието на върха
Бдин (Видин), Първа атомна (Козлодуй), Вихър (Славяново) и Левски (Левски). Това са четирите отбора, които могат да бият всеки съперник (включително и Кариана) без значение на кой терен е спорът. В началото на тази година най-младият тим в групата – Бдин, направи много силен ход с привличането на Борислав Борисов за треньор. Лятната селекция не предвещаваше кой знае какъв успех. Дори преобладаваше песимизъм, тъй като си тръгнаха основни единици. Няма как да не отбележим обаче отличното попадение -19-годишния вратар Драгомир Петков. Видинчани направиха силен полусезон, въпреки че имаха в определен момент финансови затруднения. Забеляза се и положително разрешаване на хроничен проблем, касаещ гостуванията. Боби Борисов успя да изкорени апатията, завладяваща видинските футболистите, когато не играят на своя стадион “Георги Бенковски”. Въпреки изоставането на 7 точки след лидера, Бдин не се предава и ще продължи борбата за първото място до края на първенството. Шефът на клуба Павел Петров уверява, че за пролетта Бдин ще разполага с нужните финансови средства. Той и другите членове на ръководството са доволни от работата на Боби Борисов и ще продължават да му осигуряват всичко необходимо. Селекцията вече е ход.
Паника владееше Първа атомна (Козлодуй) броени дни преди началото на шампионата. Стресът се дължеше на недоимък на кадри. Разширеният състав не можеше да попълни цял тимов лист. Изчакването до последно обаче даде положителен резултат – към тима се присъединиха няколко юноши на Монтана и Ботев (Враца). Последвалото представяне превърна козлодуйския тим в хита на полусезона. Адмирации за ръководството за правилната преценка да заложи на младостта. Няма обаче как да бъде подмината и работата на треньора Николай Нинов. Той беше доказал качествата си още като наставник на Локомотив (Мездра) и Бдин (Видин). Жалко, че в родния футбол не се дават достатъчно шансове в добрите клубове на млади момчета като Нинов, Боби Борисов, Красимир Бислимов от Вихър и Петър Ванков Левски (Левски). Приоритетът пред Първа атомна е изграждане на млади футболисти.
Вихър е отборът, който предизвиква най-голям респект у лидера Кариана. И определено има защо. В Славяново всичко е като при професионалистите. Парите са подсигурени от Община Плевен, съпрезидентите – Венци Бъчев и играещия вратар Светлин Линев. Финансова криза няма как да има, защото те са разпределили парите до края на сезона. Другият плюс е старши треньорът Красимир Бислимов. Въпреки че футболистите му работят, той провежда всекидневни тренировки. Климътът е отличен, а съставът по чудо не е сред първите три. Това обаче може да се промени и в началото на юни следващата година Вихър да е втори в крайното класиране. Тимът няма амбиции за изкачване в професионалния футбол.
Приблизително същата е ситуацията и с Левски (Левски). Няма да е изненада, ако именно този отбор и Вихър водят битката за второ/трето място в първенството. Левскарите превъзхождат останалите 15 състава с опит, класа и отличен колектив. Младият треньор Петър Ванков е събрал свои бивши съотборници и по-важното е, че всички са приятели. На практика това е сборен отбор от футболисти на плевенските Спартак и Белите орли, чиято кариера е преминала в професионалния футбол, а доста от тях са играли в “А” група. С класата си Левски логично респектира всички. Ако ръководството осигури договореното, всичко ще е много добре. Отборът не отстъпва по потенциал на половината тимове от Втора професионална лига. Левскарите гонят победа във всеки мач, но са категорични, че нямат амбиции за изкачване в професионалния футбол. Недостатък е късата им резервна скамейка. Още два отбора разполагаха с потенциал да попаднат сред споменатите четири. Тяхното представяне обаче ги определи като …
Разочарованията
Става въпрос за Севлиево (Севлиево) и Спартак (Плевен). Преди първенството тимът от балканското градче изглеждаше като еталон за останалите. Запазено беше почти всичко от миналия сезон, когато финишира трети в групата. Тръгна си само старши треньорът Мартин Дойчев. Но на кормилото застана помощникът му Милен Ванков, който познава отлично всичко в клуба. Нямаше нужда от мащабна селекция, а само от подсилване на конкретни постове. Това беше извършено и логично Севлиево влезе в битката като фаворит, дори с повече плюсове от Кариана и когото и да било друг от съперниците си. В крайна сметка обаче не се получи очакваното. Съставът записа слаби игри и финишира едва седми на 15 точки от лидера. Предварително сочен за фаворит бе и Спартак (Плевен). Случващото се с клуба от началото на 2016 година досега предизвиква смях у съперниците и огромна болка и разочарование у поддръжниците му. За споменатия период през отбора преминаха дузина треньори и десетки футболисти. Гръмките афиши, че се преследва първо влизане в Първа професионална лига, а после моментално завръщане в професионалния футбол, бяха противоположни на последвалите резултати. Спартак изпадна от Втора лига, а през изминалата есен завърши на осмо място в Трета лига, на 16 точки от първия. Гуардиола и Меси да дойдат, пак нищо добро няма да се случи, защото липсата на елементарна организация в клуба погубва всичко. Стигна се дотам, че формациите от детско-юношеската школа да не се явяват за мачовете от първенствата.
Опасните
Такива през есента бяха Янтра Габрово (Габрово), Партизан (Червен бряг) и Трявна (Трявна). Петър Кръстев направи Янтра приличен отбор, в който наред с опитните изпъкнаха и някои от младите таланти. Един от тях е Марио Йовов, който направи силни мачове. Върви ли играта на братята Пламен и Християн Кожухарови, габровлии могат да обърнат всеки. От мач на мач Партизан върви нагоре. Треньорът Илиян Здравков сглоби боеспособен тим, който направи градския стадион в Червен бряг непревземаема крепост. Изпъкна голмайсторът Денис Шаранков. Лидерът на състава обаче е неостаряващият Светослав Бърканичков, който е на 43 години. Преди първенството мнозина гледаха скептично на случващото се в Трявна. В хода на първия дял обаче се оказа, че селекцията на младия Христо Кирилов е сред най-трудните за побеждаване. Изпита го и Кариана.
Средняците
Академик (Свищов) и авансово Павликени (Павликени) нямат проблеми с оставането в групата. Треньорът на “студентите” Евгени Маринов залага изцяло на млади играчи, повечето юноши. Започна го през миналата пролет, а през есента се видяха доста по-добри неща. Няма обаче как да мине без амплитуди, тъй като непостоянството е характерно за все още неутвърдени футболисти. Бившият защитник на ЦСКА обаче е оптимист и смята, че през втория дял на шампионата Академик ще е още по-напред. Непосредствено преди старта на кампанията ситуацията в Павликени беше, меко казано, трагична. Нямаше футболисти дори за единайсеторка. Няколко фактора предотвратиха незапочване на първенството – кметът Емануил Манолов, амбициозното ръководство и новият треньор. Направен бе изключително успешен ход с привличането за треньор на опитния Димитър Тодоров. Бившият наставник на Видима-Раковски скоростно направи селекция от доста бедния пазар. Така в края на есента вместо тотален аутсайдер Павликени ще зимува на 12-о място. То обаче няма да задоволи никой в клуба. Предстои солидна селекция е доста по-спокойна пролет.
Застрашените
Кошмарен полусезон за Ботев (Луковит), Янтра (Полски Тръмбеш), Мизия (Кнежа) и Янтра 1919 (Габрово). За луковитския тим това е неприятна изненада. Доказалият, че е способен да прави добри отбори Ивайло Петков-Гари, събра все познати играчи, с които Ботев мачкаше в предишните сезони. Очакваше се през миналата есен да е в призовата шестица. Не стана. Основната причина – не се водеше тренировъчен процес, като селекцията се събираше непосредствено преди мачовете. Съставът от Луковит трудно би изпаднал. Петков вече е взел решение, че през пролетта Ботев ще играе с нов отбор. Предстои селекция. Спортно-технически ситуацията в Полски Тръмбеш прилича на тази в Левски (Левски) – отбор от бивши професионални футболисти. Положителен факт е, че финансови проблеми няма. В хода на полусезона обаче Янтра не показа това което се очакваше. Логична беше лошата есен за Мизия (Кнежа). Играещият треньор Димитър Петров върши всичко в Мизия. Има неща обаче, които не зависят от него. През лятото нищо не беше свършено както трябва – селекция и подготовка. Наложи се повечето неща да се правят в движение и обяснимо се стигна до… никъде. Не е изненада последното място на Янтра 1919. В този състав играят предимно юноши. През седмицата бият съперниците си и логично са есенен лидер в зоналния шампионат за юноши старша възраст. В неделя обаче потенциалът и липсата на опит не им позволяват да се противопоставят успешно на противниците си в Трета лига.
Северозападна Трета лига – голмайстори – есен 2017
13 – Васил Тачев – Кариана (Ерден);
10 – Християн Кожухаров, Пламен Кожухаров – Янтра Габрово (Габрово), Денис Шаранков – Партизан (Червен бряг);
9 – Цветан Цветанов – Бдин (Видин);
8 – Иван Иванов, Преслав Антонов – Вихър (Славяново), Христо Спасов – Спартак (Плевен), Стефан Гинчев – Академик (Свищов), Милен Тонев – Ботев (Луковит);
7 – Николай Ганчев, Ростислав Данчев – Първа атомна (Козлодуй), Александър Скорчев – Вихър (Славяново);
6 – Евгени Игнатов – Кариана (Ерден), Цветан Петров – Левски (Левски), Васил Андреев – Трявна (Трявна), Борислав Иванов – Янтра (Полски Тръмбеш), Десислав Русев – Мизия (Кнежа);
5 – Николай Николов – Кариана (Ерден), Йоан Петков – Вихър (Славяново), Евгени Систов – Левски (Левски), Марио Йовов – Янтра Габрово (Габрово), Добрин Петров – Севлиево, Николай Енев – Трявна (Трявна), Лилян Маринов – Академик (Свищов);
4 – Кристиян Василев – Кариана (Ерден), Александър Соколов, Янек Кирилов – Бдин (Видин), Любомир Тодоров – Левски (Левски), Радослав Байчев – Севлиево, Венцислав Иванов – Спартак (Плевен), Пламен Илиев – Академик (Свищов);
3 – Георги Цеков, Иван Тодоров, Румен Рангелов, Ангел Русев – Кариана (Ерден), Тодор Тодоров – Бдин (Видин), Сава Савов – Първа атомна (Козлодуй), Любомир Борисов – Левски (Левски), Николай Дичев – Спартак (Плевен), Слави Паскалев, Калоян Тодоров – Партизан (Червен бряг), Александър Дамянов – Трявна (Трявна), Йордан Йорданов – Академик (Свищов), Красен Трифонов – Павликени, Денил Селимински – Ботев (Луковит), Калоян Илиев – Янтра (Полски Тръмбеш), Христо Цонев – Янтра 1919 (Габрово);
2 – Владимир Каптиев – Кариана (Ерден), Денис Георгиев, Мартин Димитров – Бдин (Видин), Любослав Младенов, Пламен Валериев – Първа атомна (Козлодуй), Виктор Иванов, Иван Филипов, Траян Димитров – Вихър (Славяново), Ивайло Емилов Иванов, Тони Паликрушев – Левски (Левски), Иво Георгиев – Янтра Габрово (Габрово), Момчил Савов, Альоша Илиев – Севлиево, Захари Янков, Радой Божилов – Спартак (Плевен), Илко Трифонов – Трявна (Трявна), Кристиян Иванов – Академик (Свищов), Димитър Кушев, Стилян Михайлов, Георги Георгиев, Атанас Ингилизов – Павликени, Атанас Георгиев – Ботев (Луковит), Калин Иванов, Николай Иванов – Янтра (Полски Тръмбеш), Петьо Славчев – Мизия (Кнежа);
1 – Георги Илиев, Стенислав Георгиев – Кариана (Ерден), Ивайло Красимиров Иванов, Алекс Георгиев, Едуард Миленов, Красен Каравелов, Калоян Цветков – Бдин (Видин), Любен Вълков, Гроздан Иванов, Пламен Трифонов – Първа атомна (Козлодуй), Борислав Иванов, Теодор Михайлов – Вихър (Славяново), Антонио Иванджиков – Левски (Левски), Илиян Илиев, Стефан Иванов, Цветелин Якимов – Янтра Габрово (Габрово), Емил Копаранов, Тодор Чирпанов, Даниел Генов, Мартин Ангелов, Иван Велев, Явор Генчев – Севлиево, Едуард Атанасов, Атанас Кръстев, Стефан Христов, Светлин Борисов, Михаил Кулов – Спартак (Плевен), Светослав Бърканичков, Веселин Шекеров, Радослав Трайчев – Партизан (Червен бряг), Йордан Иванов – Трявна (Трявна), Мартин Колев, Георги Йорданов – Академик (Свищов), Белослав Чешмеджиев, Георги Вълчев – Павликени, Николай Илиев Иванов, Младен Младенов, Едис Селимински – Ботев (Луковит), Красен Славчев, Владимир Атанасов – Янтра (Полски Тръмбеш), Ирен Любенов, Георги Пецински – Мизия (Кнежа), Даниел Христов, Ивайло Илиев, Николай Банов, Христо Христов, Пенчо Гичев – Янтра 1919 (Габрово).
Автоголове – есен 2017
1 – Ивайло Илиев – Янтра 1919 (Габрово) /срещу Кариана/,
Пламен Костадинов – Янтра (Полски Тръмбеш) /срещу Бдин/
Ивайло Иванов – Бдин (Видин) /срещу Севлиево/
Иван Филипов – Вихър (Славяново) /срещу Кариана/
Светослав Кръстев – Вихър (Славяново) /срещу Академик/
Стенислав Георгиев – Кариана (Ерден) /срещу Мизия/