Защо Англия господства този сезон в ШЛ

0
- -

Английските отбори го дават повече от сериозно. След пет сезона без нито един участник във финал на Шампионската лига и отпадане в ранните етапи – например в последното издание най-далеч стигна Лестър с изход на четвъртфиналите от Атлетико Мадрид – тази година представителите на Премиър Лийг до един водят в групите си в най-силното клубно състезание във футбола.

Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Тотнъм, Ливърпул и Челси не само оглавяват класиранията, а и го правят, оставяйки отлични впечатления с представянето си. Освен това три от тях имат насреща си испански отбори, които са в последните години най-голямата сила на континента.

Тимът на Жозе Моуриньо взе и 9-те възможни точки в групата си, като изпреварва Базел (6), ЦСКА Москва (3) и Бенфика (0). Този на Джосеп Гуардиола също има пълен актив и стои над Шахтьор Донецк (6), Наполи (3) и Фейенорд (0). Съставът на Антонио Конте е единственият досега с победа в новия дом на Атлетико „Уанда Метрополитано” и води на Рома (5), Атлети (2) и Карабах (1). Момчетата на Маурисио Почетино стоят на равна нога с европървенеца Реал Мадрид (по 7) пред Борусия (Дортмунд) и АПОЕЛ (по една точка). Командата на Юрген Клоп пък се нуждаеше от едва пет точки, за да поведе в група Е пред Спартак Москва (също 5), Севиля (4) и Марибор (1).

Няколко са причините, които направиха английските отбори отново страховити в Европа. Може би най-важната от тях е влагането на големи пари в съставите им. Петте клуба похарчиха само през последното лято общо 817 млн. евро.

Ман Сити се изръси най-много в миналия трансферен прозорец: общо 250 милиона за Бенжамен Менди (57,5 млн.), Кайл Уокър (51 млн.), Бернардо Силва (50 млн.), Едерсон (40 млн.), Данило (30 млн.) плюс няколко играчи, които впоследствие бяха преотстъпени – например Дуглас Луиз и Илич.

Следва Челси с 220 млн. евро, след като Алваро Мората се превърна в най-скъпия испанец в историята с платените за него на Реал Мадрид 80 милиона. Тиемуе Бакайоко (40 млн.), Даниел Дринкуотър (38 млн.), Антонио Рюдигер (35 млн.) и Давиде Дзапакоста (25 млн.) допълниха картинката в разходната част.

Под кота „200 милиона” стоят останалите три клуба. Ман Юнайтед вложи 165 млн. евро за Ромелу Лукаку (80 млн.), Неманя Матич (40 млн.) и Виктор Линдельоф (35 млн.). Тотнъм похарчи близо 100 млн. евро за Давинсон Санчес (40 млн.), Серж Орие (25 млн.), Фернандо Йоренте (15 млн.) и Хуан Фойт (13 млн.), а Ливърпул прибави към състава си Мохамед Салах (42 млн.), Алекс Окслейд-Чембърлейн (38 млн.) и Андрю Робъртсън (9 млн.).

Другата голяма причина, освен финансовата мощ, е съсредоточаването на супертреньори в елита на клубовете от Премиър Лийг. Това предизвика промяна в традиционния стил на игра в английския футбол – по-директен и топката във въздуха. Разнообразяването на играта и възприемането на характерните концепции на треньорите от страна на техните футболисти превърна отборите в по-конкурентоспособни на континента.

Пеп Гуардиола смени Байерн (Мюнхен) за Манчестър Сити, за да придаде на „небесносините” нужната открита и резултатна игра на пас, за да се бори за трофея в ШЛ. В първия му сезон тимът завърши 3-ти в първенството и стигна четвъртфиналите в Европа. В момента се намира в най-добрата си форма, води в класиранията и в ПЛ, и в ШЛ, след като записа 10 поредни победи с голова разлика 36:5. От началото на сезона въобще Сити е спечелил 11 от 12-те си мача във всички състезания, с едно-единствено равенство срещу Евертън, а головата разлика е 49:10. Кевин Де Брайне продължава да показва все повече качества на лидер, играейки на по-задна позиция, в която помага в градежа на играта заедно с Фернандиньо и Давид Силва. Напред пък доминират младоците Рахим Стърлинг, Лерой Сане и Габриел Жезус, а безценно им помага възроденият Серхио Агуеро.

Жозе Моуриньо пък по традиция е най-силен във втория си сезон във всеки нов свой клуб и не прави изключение в Юнайтед. Това лято португалецът не само видя, а и коригира големите слабости в състава си от разочароващата, поне в първенството, минала кампания. Лукаку вкарва головете, Матич балансира в средната линия, а Линдельоф ще заблести в центъра на отбраната веднага щом се приспособи към отбора. Както вече заблестя Хенрих Мхитарян, напомнящ за най-добрите си дни в Борусия (Дортмунд) и Шахтьор (Донецк) след неубедителния си старт на „Олд Трафърд”, а и Пол Погба играеше като (вече бивш) най-скъпо закупен футболист в историята, преди да се контузи.

Проектът на Маурисио Почетино в Тотнъм не спира да се развива както на терена, така и извън него, дори и без големи покупки като при манчестърските клубове. При „шпорите” се залага повече на растежа на наличните кадри, а този на Хари Кейн, Деле Али, Кристиан Ериксен и останалите таланти е база за атака на върха не само в Англия, а и в Европа при чудесните тактически и стратегически решения на Почетино.

Антонио Конте среща трудности в съчетаването на ангажиментите на континента и в страната, което не го тормозеше в миналия шампионски сезон, но е достатъчно доказан специалист, за да нацели ваксата в най-скоро време. Наличието на Еден Азар и Мората в атаката плюс стабилната защита и несекващата енергия на Н’Голо Канте в центъра са тези фактори, които правят Челси твърде опасен съперник в Европа. Което усетиха на своя гръб Атлетико Мадрид и Диего Симеоне наскоро в новия си дом.

Юрген Клоп най-сетне изведе Ливърпул до ШЛ, след като пропусна да го стори миналия сезон заради кошмарното второ полувреме във финала на ЛЕ срещу Севиля. Задържането на Филипе Коутиньо и добавянето на Мохамед Салах към Садио Мане и Роберто Фирмино правят атаката на „червените” една от най-опасните в Европа и само постоянните аматьорски гафове в защитата – изумително е как този очеваден проблем не бе решен кадрово през лятото – може да спрат отбора да е претендент за участие в късните етапи на турнира.
Серхио Пикос, „АС”