Кирил Домусчиев поиска резиденцията на Тодор Живков

0
- -

Най-богатият българин Кирил Домусчиев е поискал да закупи любимата резиденция на бившия партиен вожд и народен водач Тодор Живков. Става въпрос за резиденция „Перла“, която се намира на вълшебно място 3 километра северно от Приморско. Преди години тя беше напълно недостъпна, като в нея влизаха само богоизбрани. След това беше закупена от „Мултигруп“, а сега тъне в разруха. Домусчиев иска да закупи мястото и да го превърне в собствено суперимение. Той няма намерение да развива туризъм или да инвестира в бизнес-начинения. Милиардерът има желание да си създаде райско място за почивка през лятото. На този етап обаче сделката се бави заради цената, която се иска за нея. Тя е прекалено висока дори и за Домусчиев. Освен това, той трябва да инвестира и много солидна сума след като плати за бившата резиденция. Домусчиев обаче е решил да реализира до край намеренията си. Самата резиденция в момента е тъжна картинка.

Нищо от сегашните руини не напомня за красивата сграда на брега на морето, която беше предназначена единствено и само за най-приближените на Тато. Гората около резиденцията вече „завладява“ останките от сградата, а на плочника пред бившия параден вход на воля се припичат… змии. Изкъртени прозорци, рушащи се тераси, мухъл и боклуци – това е само част от пейзажа на вече занемареното и изоставено място. Единствено табелите „Частна собственост“ показват, че то поне на хартия има стопанин.

Собственик на целия терен (от близо 130 декара) е дъщерното дружество на бившата корпорация на покойния Илия Павлов „Мултигруп“ – „Балкантурист“ (чрез компанията си „Перла Г“). Сделката за приватизацията на резиденцията беше осъществена през декември 2001 година. Тогава туроператорската фирма на “Мултигруп” спечели търга за продажбата 57% от държавното дружество “Интертравълсървиз” (най-ценната част от активите му беше именно правителствената резиденция “Перла” в Приморско). Цената на придобивката е 14.620 млн. лева. Трябва да припомним, че тогава лично шефът на корпорацията Илия Павлов пристигна в Агенцията за приватизация, за да наблюдава “наддаването“, в което освен неговата компания участваха още пернишката фирма “Ладимекс -Л” (на скандално известния бизнесмен Людмил Стойков) и ваканционен клуб “Русалка”, собственост на „АКБ Корпорация“ – тя пък притежание на още по-скандалното семейство Баневи.

Освен резиденция “Перла”

в активите на “Интертравълсървиз” бяха включени още незавършен хотел (на същия терен), хотел в Момчиловци, сграда в центъра на София (над ресторант “Хепи” на пл. „Света Неделя“) и част от самия ресторант “Хепи”. Стана ясно, че Агенцията за приватизация е продала дружеството, въпреки спорната собственост върху земята на резиденцията. Става дума за това, че 89 от общо 127-те дка на “Интертравълсървиз” по това време са били актувани като общинска собственост, въпреки че от 1997-а държавното дружество се е сдобило с акт за държавна собственост върху тях. Това беше и причината, поради която тогавашната шефка на “Балкантурист” Недялка Сандалска изрично настоя при сделката да се отбележи, че търгът се е провел „при неизяснена правно-фактическа обстановка“. През годините обаче събитията се развиха в полза на „Мултигруп“ и в крайна сметка и гората, и комплексът останаха собственост на групировката.

Идеите за оползотворяването му бяха много и различни, но след смъртта на Илия Павлов (през 2003-а)

империята му започна да се разпада

А имотите започнаха да буренясват. Основната наследничка на простреляния олигарх – Дарина Павлова, започна да крои големи планове за наследеното имущество. Тя обедини хотелите под шапката на акционерното дружество “Би Ти девелопмент сървисиз”. А то от своя страна бе „захранено“ с активите на “Балкантурист”, между които “Гранд хотел България” в София, “Гранд хотел Варна”, “Интернационал” в „Златни пясъци“ и хотел “Рила” в Боровец. Веднага след това акциите на компанията отлетяха към… Вадуц. Дълго време техен едноличен собственик беше лихтенщайнското дружество „Пи еф ейч си лимитид“, представлявано от Красимира Константинова.

Според последния списък на акционерите (от ноември 2015-а) част от акциите са притежание на регистрираното в щата Вирджиния „Зайтгайст венчърс“ ООД, управлявано от близката до Илия Павлов Боряна Попова.

Преди години се заговори, че резиденция „Перла“ е обявена за продан срещу 38 млн. евро. Уж се бяха появили и кандидати от Изток. Според слуховете богати индийци пожелали да купят западналата резиденция. Амбицията им обаче била да изградят там свръхлуксозно ваканционно селище – сиреч да излеят още бетон на този красив морски бряг. Проблемът с екологичната мрежа „Натура 2000“ обаче попарил мераците им.

Николай Банев, който по време на приватизацията не успя да се пребори с Илия Павлов, също оглеждал имота. Но определи като „безумна“ цената, поискана от наследниците на олигарха. Банев не пропусна да отбележи, че собствениците му са унищожили

„едно от най-красивите места по Българското Черноморие”

Самата Дарина Павлова обаче категорично отрече да е обявявала имота за продажба и дори посочи, че има сериозни планове за развитието на комплекса. Причината реализацията на тези намерения да се забави обаче била финансовата криза и тя изчаквала да намери чуждестранен партньор за този „стратегически голям проект“.

Един от доайените на българския туризъм – Нели Сандалска, която е член на управителния съвет на “Би Ти девелопмент сървъсиз”, също отрече да са верни слуховете за продажба.

Днес пред в. „БАНКЕРЪ“ тя също потвърди, че за “Перла” има голям проект, който чака да излязат необходимите документи, за да бъде съобразен с екологичните изисквания на зоната. И добави, че около бившата резиденция

ще се развие първият истински “зелен” комплекс

в България.

Според запознати с проекта селището трябва да бъде изградено в традиционен български стил, в сградата на резиденцията, да има малък бутиков хотел, зона за забавления и търговска част в автентичен национален дух, представяща самобитните занаяти на Сакар. Поне за такива намерения се говори.

Първоначално обаче инвеститорът е поискал доста повече – да построи хотелски комплекс и курортни сгради с места за общо 2000 посетители. Сега обаче този проект очевидно е леко редуциран – не само заради това, че попада в екологичната зона „Натура 2000“, но и тъй като реализацията на градежа е предвидена в местността „Беглик Таш“. Тя пък от своя страна попада в още две защитени зони по Закона за биологичното разнообразие – „Ропотамо“ за опазване на местообитанията на дивата флора и фауна, и „Комплекс Ропотамо“ за опазване на дивите птици. Освен това е в границите на защита и по линия на Рамсарската конвенция, която има за цел опазване на влажните зони. В непосредствена близост са и защитените местности „Пясъчни дюни Перла“ и „Стамополу“.

Поръчаните от инвеститора доклади за степента на въздействие на бъдещото строителство върху околната среда и защитените зони в района са връщани на два пъти за преработка поради множество пропуски и неточности. Преди две години все пак собствениците се добраха до екологична оценка на инвестиционния проект, одобрена от експертния екологичен съвет към бургаската екоинспекция, с аргумента, че проектът не влиза в разписаните забрани за зоните.

Планът за инвестиция се появява в началото на 2009-а, когато документалният стопанин на имота „Перла Г“ внася инвестиционно предложение, на базата на което да бъде разработен подробен устройствен план и да се смени статутът на горските територии около резиденцията. Проектът предвижда обособяване на общо пет урегулирани поземлени имота, върху които да бъдат изградени постройки с места за 2000 туристи. Плановете са недостроеният хотел край резиденцията да бъде завършен и в района около него да бъдат вдигнати още 15 курортни сгради с апартаменти. Парцелът, на който се намира резиденция „Перла“, от своя страна се разделя на два по-малки. Върху втория от тях трябва да бъдат изградени още две сгради. Самата резиденция трябва да бъде възстановена с незначителни вътрешни преустройства. В останалите два имота се предвижда изграждането на курортна сграда и хотел с апартаменти. Към тях трябва да бъдат направени и прилежащата инфраструктура, басейни, ресторанти, паркинг и магазини.

Асоциацията на парковете обаче отново атакува това решение.

И оттогава съдбата на това място потъва в мъгла. По тази причина поискахме да разберем какво се случва с едно от най-красивите кътчета на родината. А отговорът потърсихме от Министерството на околната среда и водите, което държи „ключа“ от барката. Оттам ни съобщиха:

Бившата резиденция „Перла“ попада в границите на две защитени зони от мрежата Натура 2000 – BG 0001001 „Ропотамо“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, и BG 0002041 „Комплекс Ропотамо“ за опазване на дивите птици.

За намерението на „Перла Г“ АД за изграждане на хотели и курортни сгради в местност „Беглик Таш“ в землището на гр. Приморско е била проведена процедура за оценка на въздействието върху околната среда и оценка за съвместимостта на намерението с предмета и целите на защитените зони в периода 2011-2013 г., но компетентният орган по околна среда РИОСВ – Бургас, не е постановил крайно решение. Мълчаливият отказ от произнасяне е обжалван, Административният съд – Бургас, го отменя през ноември 2013 г. и задължава РИОСВ – Бургас, да се произнесе. Решението на Бургаския съд се потвърждава и от Върховния административен съд на Република България в края на 2014 година.

В началото на настоящата година РИОСВ – Бургас, информира възложителя за действията, които е необходимо да предприеме за продължаване на процедурата по ОВОС с оценка за съвместимост, но до момента исканата информация не е постъпила.

По отношение на проекта за изменение на Общия устройствен план на община Приморско: за него се провежда процедура по екологична оценка заедно с процедурата по оценка за съвместимост. През август 2015 г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството е представен Доклад за оценка на степента на въздействието върху предмета и целите на опазване на защитените зони. Докладът е предоставен на обществен достъп – публикуван на интернет страницата на МОСВ.

До момента не са постъпвали становища по доклада за оценка на съвместимостта. В края на миналата година МОСВ е указало следващите стъпки по процедурата по ЕО – провеждане на консултации по Доклада за ЕО с приложения към него ДОСВ и организиране на обществено обсъждане на доклада и проекта за изменение на Общия устройствен план на община Приморско. Към настоящия момент процедурата по съгласуване по реда на екологичното законодателство на изменението на Общия устройствен план на община Приморско все още не е приключила.

Какво ще се случи от тук насетне, остава да гадаем. Засега единственото сигурно е, че „перлата“ на родното ни Черноморие се е превърнала в бунище, оставено на волята на природата. А успокоението е, че змиите не се задържат на мръсно.

[sociallocker id=5830] Абонирайте се за канала ни в youtube , за да виждате първи всички нови видео репортажи! Благодарим! https://www.youtube.com/kotasport [/sociallocker]