Неприятна тенденция: „Сините“ не са продължавали в Европа след 3:1

0
- -

След победата с 3:1 над Сутиеска в лагера на Левски останаха доволни от играта и резултата. Сините стигнаха до успеха с два гола на Жуниор Мапуку и един на Роман Прохазка, но попадението на Божо Маркович запази някакви шансове на черногорците за реванша.

Историята показва, че това цифрово изражение не е толкова добро. Защото досега Левски два пъти е печелил в евротурнирите с такъв резултат в първия мач у дома, но никога не е продължавал напред.

Първият такъв случай е от сезон 1970/71 в КЕШ. На 18 август 1970 година „Герена“ вижда последните голове в Европа на Георги Аспарухов-Гунди, а Левски надвива с 3:1 австрийския гранд Аустрия Виена. Победата над Аустрия е въпрос на чест и за родения в покрайнините на Виена наставник на сините Рудолф Витлачил, който три години по-рано е триумфирал с титлата на Австрия начело на големия съперник Рапид. Сините откриват чрез Васил Митков-Шопа (18), преди Гунди да се развихри – вкарва два пъти (53 и 69). Нападателят Алфред Ридъл връща един гол за австрийците и реваншът на „Пратера“ става проблемен. В него до 49-ата минута Аустрия вкарва три попадения, а сините не успяват и отпадат.

Историята се повтаря в същия турнир през 1984/85. На 1/16-финал сините елиминират германския шампион Щутгарт, а на следващото стъпало съперник е „Чудото на съветския футбол“, както в онези дни наричат Днепър, който става шампион на СССР още в първата си година в елита. С цената на грубости тимът от Днепропетровск стига до сравнително благоприятен резултат -1:3 в София (голове на Емил Велев, Михаил Вълчев и Наско Сираков). Реваншът е на 7 ноември – деня на Великата октомврийска социалистическа революция, и никой в СССР не си и помисля за провал на местния първенец. Домакините повеждат с 2:0 още преди да е изминал половин час. 20 минути преди края Левски получава право да изпълни дузпа, но Емил Спасов я пропуска и сините отпадат.

Заради тези два мача Левски трябва да има едно наум за реванша със Сутиеска, който е на 6 юли, четвъртък, от 21:30 часа в Никшич.

Източник: „Тема спорт“