Помните ли „Слонът, моя приятел”? Няма как поне да не сте чували за нашумелия индийски филм от 70-те години с ослепителната Тануджа Самарт и смуглия Раджеш Кана, напълнил до пръсване киносалоните. Този и стотици други шедьоври направиха от индийския Боливуд мощен център на световната киноиндустрия.
Но след като завладяха киното, индийците вече са тръгнали да пробиват и във футбола. А за футболния вариант на „Слонът, моя приятел” им трябват звезди. Но понеже Раджеш Кана и наследниците му в киното няма как да ритат топка, шефовете на отборите от професионалната Суперлига се видяха принудени да наемат прочути играчи от Европа, макар и не в първа младост. Такива като 36-годишния Бербатов, който според последните информации ще подпише договор с Керала Бластърс, тима на град Коци от най-южния щат Керала.
Що за футбол всъщност се играе в Индия?
Нека първо си дадем сметка, че заедно с Пакистан тези страни са две големи имена в световната демография и геополитика, които за футбола би трябвало да имат потенциал поне колкото САЩ. При последното световно преброяване на футболистите Индия обяви, че разполага с около 20 милиона играчи. При население от почти един милиард това не е чак толкова много. Още повече, че големите спортни дербита в тази страна са по крикет с бившия колонизатор Англия, или на хокей на трева срещу Пакистан.
Но преди няколко години индийците пристъпват към създаването на своя футболен Боливуд – професионалната Суперлига, на много по-високо ниво от тогавашната L-лига. Новият шампионат е организиран на принципа на спортните лиги в Северна Америка. Всеки от осемте отбора си плаща право на участие, на франчайзингов принцип.
Срещу солидно възнаграждение, вариращо от 800 000 до над един милион долара, клубовете наемат звезди като французите Робер Пирес, Давид Трезеге и Никола Анелка, италианците Алесандро дел Пиеро, Марко Матераци и Алесандро Неста, испанските асове Луис Гарсия и Хуан Капдевиля, шведът Фреди Люнгберг и др. Ангажиментът им е само за около три месеца, колкото продължава първенството.
Първите три шампионата на Суперлигата се провеждат от октомври до декември заради дъждовния сезон. Играе се при убийствен календар в цикъл „сряда – събота”. С изцедени сили до първия финала през 2014 г. достигат Атлетико (Колката) и бъдещият тим на Бербатов Керала Бластърс.
Целият стадион в Мумбай вика за Бластърс, тъй като негов собственик е живата легенда на крикета в Индия Сачин Тендулкар. А в Индия всяка поява на големите актьори от Боливуд, или на звездите от крикета, довежда до масова истерия. Само че отборът от Западна Бенгалия изтръгва победата с 1:0 след гол в последната секунда на златната резерва Мохамед Рафик. Попадението е в мрежата на не кого да е, а на бившия вратар на Англия Дейвид Джеймс, играещ треньор на Керала Бластърс.
Тъй като нямат подготвени специалисти, индийците наемат такива като Джеймс, за да се научат от тях на футбол.
Току-що приключилият с играта Марко Матераци например прави своя Ченаин шампион през следващата 2015 г. след триумф с 3:2 във финала срещу Гоа, отбора на знаменития бразилец Зико. Този финал е още по-голяма драма от предишния, все едно сценарият е писан някъде по киностудията на Боливуд. При равенство 1:1 до последните минути, Гоа накрая вкарва втори гол и вече предвкусва победата. Точно тогава тимът на Зико си забива нелеп автогол, а в третата минута на доиграването колумбиецът Джон Мендоса носи титлата за Ченаин. Същия сезон отбори в Суперлигата се водят от английските треньори Питър Тейлър и Дейвид Плат.
Друг британец – Стив Копъл, извежда Керала Бластърс до финалния мач за титлата през 2016 г., който на всичкото отгоре се играе на собствения им стадион в Коци „Джавахарлал Неру”, кръстен на първия премиер на независима Индия.
Отсреща отново е Атлетико (Колката), който вече веднъж ги е побеждавал в спора за трофея две години по-рано. Но голмайсторът от същия мач Мохамед Рафик вече играе под знамената на Бластърс. Именно Рафик открива резултата за кеф на 55 000 въодушевени запалянковци. Само че Атлетико бързо изравнява. Стига се до дузпи, при които гостите печелят с 5:4 и вдигат шампионската купа. Няма и как да не бият на дузпите, след като техен треньор е бившият вратар на Испания Хосе Молина.
Сега в Бластърс очакват именно Димитър Бербатов да изведе отбора до така мечтаната шампионска титла в края на годината.
Разбира се, срещу заплащане, което едва ли е по-ниско от един милион долара. На него, и на бившия му съотборник от Юнайтед Уес Браун, се разчита да бъдат големите актьори на терена. А други двама прочути артисти са собственици на дялове в клуба. Това са звездите от Боливуд и носители на ред филмови награди Конидела Чиранджеви и Акени Нагарджуна, по които индийците са луди.
Треньор на Бластърс през този сезон е добре познатият на Митко англичанин Рене Мюленстийн, с когото българинът вече е работил в Манчестър Юнайтед и Фулъм.
Задачата Мюленстийн хич не изглежда лека, като се има предвид конкуренцията и разширяването на лигата от осем на десет отбора. Начело на двукратния шампион Атлетико вече е бившият национал на Англия Теди Шерингам, който доведе със себе си игралият с Бербатов в Тотнъм ирландски ветеран Роби Кийн. Джон Грегъри, допреди време мениджър на отбори като Астън Вила и Дарби Каунти, се е заел да върне на върха Ченаин.
Стив Копъл ще води Джамшелдпур. За разлика от предишните три години, сега сезонът ще бъде от пет месеца. С една дума – Суперлигата на Индия се очертава да бъде не по-малко интересна, отколкото всеки бляскав филм на Боливуд.
Уебкафе