Стадион Лазур ще загуби лиценза си за мачове от европейските клубни турнири, ако бъдат приложени новите правила на УЕФА и ФИФА. Те ще бъдат официално въведени от 2018 година. Самото спортно съоръжение е в лошо състояние и не се поддържа вече две години.
Покрай шумотевицата със сектора за гости на “Лудогорец арена” Sportal.bg реши да прегледа и публикува критериите на УЕФА и БФС за лицензиране на клубните стадиони.
УЕФА дели стадионите на четири различни категории. Срещи от груповата фаза на ШЛ и ЛЕ могат да се играят на стадион, който отговаря на четвърта категория. В България такъв е единствено този на Лудогорец. Всички останали съоръжения не отговарят на изискванията на УЕФА, включително и “Васил Левски”, като там се провеждат срещи, защото УЕФА прави сериозни компромиси.
Относно критериите за лицензиране на стадиони в Първа лига, в правилника на БФС е записано нещо, което в близко бъдеще може да създаде големи проблеми на почти всички родни клубове.
Става въпрос за недостатъчния брой покрити места. От футболния съюз уведомяват, че УЕФА препоръчва 1/3 от местата да са покрити, като в близко бъдеще това може да стане задължително условие за лиценз.
Интересено е и изискването на БФС за тоалетни на съоръженията. То е да има една тоалетна и един писоар за 100 мъже и една тоалетна със седалка за 50 жени. Трябва да има осигурени умивалници с поне студена вода, кърпи за ръце и / или устройство за топъл въздух.
Тоалетните трябва да бъдат светли, чисти и хигиенични и да се въведе процедура за тяхното пазене при всяко провеждано събитие.
Т.е. в сектор за 5000 зрители, който не разполага със санитарни съоръжения (б.а. примерно сектор “Г” на стадион “Българска армия”), клубът трябва да осигури минимум 50 химически тоалетни.
Ето част от критериите на УЕФА и БФС за лиценз на съоръженията:
Критериите на УЕФА:
Категория 1 – никой уважаващ себе си клуб не разполага с подобен стадидон в Европа.
Катерогия 2 – най-ниската категория, на която може да се играе мач от предварителен кръгове на ШЛ и ЛЕ, но без плейофите.
Категория 3
Категория 4: само такъв стадион може да приеме мачове от груповата фаза на ШЛ и ЛЕ.
По-важните критерии за лицензиране на клубни стадиони за Първа лига:
“А” критерии – Ако кандидатът за лиценз не изпълни „А” критерий той не може да получи лиценз за участие в националните първенства и турнири.
– Сертификат на стадиона
– Стадион – безопасност
– Стадион – одобрен евакуационен план
– Стадион – командна зала или пункт
– Стадион – капацитет
– Стадион – осветление (тук е сложена забележка, че: “при липса на осветление мачовете се играят само на днавна светлина.” Т.е. не е задължително, въпреки че е вкарано в “А” критерии”).
– Стадион – зони за зрителите
– Стадион – стая за първа помощ
– Стадион – разполагаемост
– Терен – спецификация и размери (стандартните терени са 105 на 68 метра, но и тук има така наречената алтернатива, която гласи: “Признава се също поради конструкцията на стадиона и невъзможност да се увеличи игрището, клубовете да играят и в диапазона от 100 – 105 м. дължина и 64 – 68 м. ширина.”)
– Съоръжения за тренировка
“В” критерии – Ако Кандидатът за лиценз не покрива „В” критерий, той бива санкциониран от Лицензиращия орган, но може да получи лиценз за участие във вътрешните първенства и турнири:
1. Най-малко 7% от индивидуалните седящи места в стадиона трябва да бъдат покрити, като местата за пресата и ВИП местата са винаги покрити.
При този критерий БФС прави следното важно уточнение: “УЕФА препоръчва 1/3 от индивидуалните места да бъдат покрити и по специално официалната трибуна и местата за медиите.
БФС би желал да обърне внимание на клубовете, че в бъдеще това може да стане задължителен критерий “А”.
2. Санитарни съоръжения:
– Една тоалетна и един писоар за 100 мъже;
– Една тоалетна със седалка за 50 жени.
Трябва да има осигурени умивалници с поне студена вода, кърпи за ръце и / или устройство за топъл въздух.
Тоалетните трябва да бъдат светли, чисти и хигиенични и да се въведе процедура за тяхното пазене при всяко провеждано събитие.
УЕФА препоръчва на всеки 1000 зрители минимум от:
– Пет тоалетни със седалки за мъже;
– Осем писоара;
– Пет тоалетни със седалки за жени;
Вземайки предвид съществуващата ситуация по стадионите в България, БФС препоръчва използването на химически тоалетни при недостатъчен брой санитарни съоръжения.